Wykładowca
Michał Szczutkowski
Najbliższy termin
09-10.11.2020
Miejsc: 1
Inwestycja
4290 PLN

Temat Szkolenia

Chirurgia plastyczna tkanek miękkich – pokrywanie recesji zębów.

Szkolenie omawiające od A do Z zabiegi pokrywania recesji zębów. Wszystkie potrzebne narzędzia, materiały oraz procedury zabiegów krok po kroku. Jeden dzień poświęcony jest technice tunelowej. Drugi technice płata przesuniętego dokoronowo (CAF). Na szkoleniu nie są omawiane techniki pobierania tkanki łącznej z podniebienia. Obie techniki uzyskiwania CTG (tech. jednego cięcia jak i tech. deepitelializacji) omawiane są na szkoleniu Gospodarowanie Tkankami Miękkimi.

Tak więc aby uczestniczyć w szkoleniu wymagane jest:

– albo posiadanie umiejętności przeprowadzenia pobrania CTG zarówno tech. jednego cięcia jak i tech. deepitelializacji;

– albo ukończenie szkolenia Gospodarowanie Tkankami Miękkimi

Opis szkolenia

Leczenie recesji dziąseł staje się we współczesnych czasach istotnym problemem terapeutycznym. Pacjenci są bardzo wymagający, oczekują od nas już nie tylko dobrych rozwiązań funkcjonalnych, ale także estetycznego wyglądu. Pokazywanie podczas uśmiechu lub funkcji fragmentów odsłoniętych powierzchni korzeni jest głównym wskazaniem do wykonywania zabiegów pokrycia recesji dziąsłowych. Bardzo często ostatni dokoronowy milimetr odsłoniętego korzenia jest jedyną widoczną częścią recesji w trakcie uśmiechu, zatem obecność lub pozabiegowe utrzymanie nawet bardzo płytkiej recesji może być problemem dla pacjenta. U pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z problemami natury estetycznej celem powinno być całkowite pokrycie recesji powyżej granicy szkliwno – cementowej. Coraz częściej mamy także do czynienia z recesją policzkowego brzegu tkanek miękkich w zintegrowanych już implantach. Pokazywanie metalowych komponentów lub nawet ich prześwitywanie przez cienki biotyp dziąsła są najczęstszymi przyczynami skarg pacjentów. Zabiegi estetycznej periodontologicznej chirurgii plastycznej, a zwłaszcza techniki dwublaszkowe mogą być z powodzeniem stosowane w rozwiązywaniu tych problemów.

Cele szkolenia

 • Opis krok po kroku zabiegów chirurgicznych pokrywania recesji.
 • Opis krok po kroku technik augmentacji wyrostka zębodołowego w celu zachowania wyrostka pod przęsłem mostu.
 • Prawidłowe rozpoznanie ograniczeń i możliwości periodontologicznej chirurgii plastycznej.
 • Osiągnięcie długoterminowej stabilności i przewidywalności w przyszłości.

Program szkolenia

 • Technika dokoronowego przesunięcia płata CAF.
 • Technika tunelowa TT.
 • Zabiegi pobierania tkanki łącznej CTG techniką koperty i techniką deepitelializacji nabłonka.
 • Techniki dwublaszkowe.
 • Wskazania, przeciwwskazania, zalecenia pooperacyjne.

Część praktyczna

 • Video z zabiegu pokrycia recesji techniką tunelową.
 • Każdy uczestnik wykonuje praktycznie zabieg pokrycia recesji techniką tunelową na modelach zwierzęcych (wcześniej prezentacja techniki na preparatach zwierzęcych).
 • Video z zabiegu pokrycia recesji techniką dokoronowego przesunięcia płata.
 • Każdy uczestnik wykonuje praktycznie zabieg pokrycia recesji techniką dokoronowo przesuniętego płata na modelach zwierzęcych (wcześniej prezentacja techniki na preparatach zwierzęcych).
 • Każdy uczestnik wykonuje praktycznie zabieg augmentacji wyrostka zębodołowego pod przęsłem mostu na modelach zwierzęcych (wcześniej prezentacja techniki na preparatach zwierzęcych).

Uwaga! Do uczestnictwa w szkoleniu Pokrywania recesji zębów najpierw wymagane jest uczestnictwo w szkoleniu Gospodarowania Tkankami Miękkimi albo posiadana w praktyce umiejętność pobierania tkanki łącznej z podniebienia technikami jednego cięcia i deepitelializacji.

I

Termin szkolenia

9 listopada 2020 godz. 10:00-18:00- 10 listopada 2020 godz. 9:00-17:00 – 1 wolne miejsce

Miejsce szkolenia

Jeszcze nieznane.

Bliżej terminu szkolenia zostaną podane szczegóły dotyczące miejsca szkolenia.

Zapisy i informacje pod numerem telefonu: +48 502 551 552

Opinie o tym szkoleniu

Kurs ultrapraktyczny jak każdy u dr Szczutkowskiego. Zagadnienie pokrywania recesji przedstawione w bardzo przystępny sposób, bogato udokumentowane krok po kroku, umożliwia wprowadzenia w sposób przewidywalny standardu zabiegu do gabinetu następnego dnia po szkoleniu. Szczerze polecam wszystkim, którzy zaczynają przygodę z periochirurgią oraz wszystkim zaawansowanym, którzy cenią sobie wymianę doświadczeń. Łukasz Suchodolski, Warszawa

Genialny cykl szkoleń, który całkowicie zmienił moje spojrzenie na tkanki miękkie oraz „odczarował” temat recesji. Świetny prowadzący, nie bojący się trudnych pytań, otwarcie mówiący nie tylko o sukcesach ale i niepowodzeniach. Gorąco polecam zarówno młodym lekarzom jak i doświadczonym operatorom! Wiktor Schwarz, Czechowice-Dziedzice

Wybór kursów Michała był świadomy, zamierzony, trafiony Jego szkolenia pełne są profesjonalizmu, zaangażowania, wzbogacone pewną dawką sarkazmu, co czyni je max atrakcyjne. Michał chętnie dzieli się wiedzą, wychodząc poza zakres szkolenia. Dzięki Niemu zrozumiałam tk. miękkie, poznałam ich ograniczenia. Mam inne spojrzenie na mikrochirurgię!! Dzięki Michale Marta Niedziela-Sołtysiak, Mysłowice

Jestem bardzo zadowolona. Wyczerpująco zostały rozwiane wszelkie wątpliwości. Udzielono odpowiedzi na wszystkie pytania. Nel Balicka, Warszawa

Szkolenie przeprowadzone bardzo profesjonalnie, ogromne zaangażowanie prowadzącego. Wiedza dostarczona w przystępny sposób, a atmosfera na kursie przyjemna.

Szkolenie spełniło moje oczekiwania i na pewno będę chciała  pojawić się na kolejnych. Polecam każdej osobie, która chce rozwinąć umiejętności praktyczne. Anna Krzemińska, Wrocław

Wykładowca

Michał Szczutkowski

W 2001 r. ukończył studia na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalizuje się w implantologii i stomatologii estetycznej a także zajmuje się protetyką, chirurgią, chirurgią periodontologiczną. Swoją wiedzę pogłębia uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach na całym świecie. Członek Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (elitarnej organizacji zrzeszającej najlepszych stomatologów zajmujących się stomatologią estetyczną w Polsce), ITI (International Team for Implantology), założyciel Polskiego Towarzystwa Endodontycznego i Polskiego Stowarzyszenia Stomatologii Mikroskopowej.

Miejsce
Jeszcze nieznany - zostanie podany bliżej terminu rozpoczęcia szkolenia.
Poziom szkolenia
Zaawansowane
Dod. Dokumenty
Przeczytaj regulamin

Zapisz się

Weź udział w tym kursie

Chcesz wziąć udział w szkoleniu?

Zarejestruj się wypełniając poniższy Formularz.
Po rejestracji otrzymasz mailem potwierdzenie zgłoszenia i informację o dalszych krokach.
Wpłać zaliczkę w wysokości 20% w ciągu 3 dni od rejestracji.
Wpłać pozostałą kwotę 80% do 41 dni przed datą szkolenia.
Chcesz zrezygnować ? Poinformuj nas o tym do 50 dni przed szkoleniem – zwrócimy całą wpłaconą kwotę.
O rezerwacji miejsca decyduje kolejność wpłat.