Daniel Ciapiński
15-16.10.2020

Podniesienie dna zatoki szczękowej w praktyce klinicznej.

Jedną z trudniejszych a zarazem najczęściej koniecznych procedur do wykonania jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Jest to szkolenie skierowane dla lekarzy średniozaawansowanych i zaawansowanych którzy w swojej praktyce wykonali już kilka zabiegów implantacji. Odpowiednie przygotowanie i kwalifikacja pacjenta do zabiegów sinus lift jest niezbędne i kluczowe aby uzyskać przewidywalny i długoterminowy efekt leczenia. W trakcie szkolenia omawiamy kiedy można wykonać podniesienie dna zatoki z jednoczasową implantacją a kiedy należy taki zabieg odroczyć w czasie i jak długo czekać. Najważniejszym celem tego szkolenia jest przekazanie wiedzy kiedy taki zabieg wykonywać jak pacjentów kwalifikować i przygotować do zabiegów. Szkolenie zawiera elementy praktycznych ćwiczeń na preparatach zwierzęcych z podnoszenia zatok szczękowych oraz regeneracji a także zarządzania tkankami miękkimi i powikłaniami jakie mogą wystąpić po zabiegach. Uczestnicy zobaczą na żywo zabieg przeprowadzany przez wykładowcę.

• Anatomia i fizjologia zatoki szczękowej. Utrudnienia i ograniczenia anatomiczne.
• Patologie zatok obocznych nosa (diagnostyka, postępowanie)
• Analiza badań CBCT (zakres zabiegu/anatomia)
• Wskazania i przeciwskazania do zabiegów podniesienia dna zatoki szczękowej
• Planowanie etapów leczenia – implantacja odroczona czy jednoczasowa ?
• Przygotowanie pacjenta do zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej (farmakoterapia i wskazania pozabiegowe).
• Przegląd materiałów (biomateriały, kość autogenna, PRF, skrzep krwi własnej) i narzędzi mających zastosowanie w regeneracji kości przy podnoszeniu zatok szczękowych.
• Różne techniki podnoszenia dna zatok szczękowych (metoda otwarta, zamknięta, dostęp od strony podniebienia) – wskazania i p/wskazania do poszczególnych technik.
• Powikłania po zabiegach podnoszenia dna zatok szczękowych i ich leczenie.

• Przygotowanie gabinetu do zabiegów podnoszenia dna zatok szczękowych
• Zabieg / -i na żywo. Przekaz na żywo

Warsztaty:
a) podniesienie dna zatoki szczękowej z dostępu bocznego na preparatach zwierzęcych;
b) leczenie powikłań po zabiegach podniesienia dna zatoki szczękowej na preparatach zwierzęcych;
b) podniesienie dna zatoki szczękowej techniką zamkniętą;
c) projektowanie płata i zarządzanie tkankami miękkimi do zabiegu podnoszenia zatok szczękowych.

Soft Tissue Institute
Osiedle Dolnośląskie 113, 97-400 Bełchatów – woj. łódzkie

Daniel Ciapiński

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tuż po stażu rozpoczął studia doktoranckie oraz specjalizację z chirurgii szczękowo-twarzowej w klinice Chirurgii
Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej w szpitalu im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Podczas studiów dwukrotnie otrzymywał stypendium rektora oraz został rekomendowany przez Radę Wydziału ŚUM do nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Odbył liczne kursy szkoleniowe w kraju oraz za granicą, wśród uznanych światowych autorytetów m.in. (M. Hurzeler, O. Zuhr, I. Urban, R. Burkhardt, F. Zastrov, U. Grunder, K. Meyenberg, M. Merli, D. Buser). Szczególną dziedziną, którą od początku się interesował jest
regeneracja tkanek w obrębie jamy ustnej co stało się pomysłem do rozprawy doktorskiej „Ocena przydatności Fibryny bogatopłytkowej w procesie gojenia zębodołu po ekstrakcji zęba” (obrona w 2015 roku). Założyciel i wieloletni dyrektor Silesia Study Club of International Team for Implantology (ITI). Od kilku lat dzieli się wiedza i doświadczeniem z innymi lekarzami prowadząc szkolenia i wykłady w Polsce oraz za granicą. Autor i współautor licznych publikacji naukowych polsko i anglojęzycznych.

Osiedle Dolnośląskie 113, 97-400 Bełchatów – woj. łódzkie

Chcesz zrezygnować ? Poinformuj nas o tym do 40 dni przed szkoleniem – zwrócimy całą wpłaconą kwotę.